Koło Gospodyń Wiejskich „Kukułki” z Rzeczycy Mokrej wraz z Wójtem Gminy Dwikozy Markiem Łukaszkiem, Przewodniczącą Rady Gminy Dwikozy Marią Łukasiewicz oraz Dyrektorem GOK Zdzisławem Stępniem reprezentowali nasz region oraz całe województwo Świętokrzyskie w ogólnopolskim konkursie kulinarnym Bitwa Regionów. W miniony weekend, w Częstochowie, podczas trzydniowych obchodów Dożynek Jasnogórskich, odbyła się VI edycja tego konkursu. W tegorocznej edycji wzięło udział 618 KGW z całej Polski, z których do finału wyłoniono 16 na podstawie samodzielnie przygotowanego filmu promocyjnego.

  


Kukułki przygotowały regionalne danie - Młody kurczak w otulinie słoniny na zasmażanej kapuście z pomidorami i kluchami siwuchami. Wszystko podane na ćmielowskiej porcelanie, ręcznie dzierganej serwecie i desce ze starego dębu.

Bitwa Regionów to promocja rolnictwa, tradycji związanych ze wsią i przodkami ale także promocja tego, z czego słynie region. Wydarzenie ubogacał ogrom lokalnych produktów, świeżych i naturalnych, lokalne, barwne stroje, wyroby lokalnych artystów, ale także zdobycze nowoczesnej technologii. Tradycja i nowoczesność doskonale współgrały ze sobą.


W imprezie udział wzięli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka, Dyrektor Generalny KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR Krzysztof Dec, Dyrektor OT KOWR w Kielcach Jacek Toś, Dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku KOWR Mateusz Rojek. W jury zasiedli ponadto znani z popularnych konkursów kulinarnych Sebastian Olma oraz Tomasz Jakubiak.